V Niedziela Wielkanocna

1. Drodzy Parafianie. Z bólem informujemy, że w niedzielę, 29 kwietnia 2018 r. po długiej chorobie zmarł śp. Ksiądz Kanonik Tadeusz Losiak, Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 3 maja 2018 r.: o godzinie 19.30 wprowadzenie do kościoła parafialnego trumny z ciałem śp. Księdza Proboszcza, 19.45 - modlitwa różańcowa, 21.00 - Msza święta koncelebrowana przez Kolegów Kursowych. W piątek, 4 maja 2018 r. uroczystości żałobne rozpoczną się modlitwą różańcową o godzinie 10.00. O godzinie 11.00 Msza święta żałobna pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Po Eucharystii pożegnanie Księdza Proboszcza przez Delegację Parafii i liturgia pożegnalna. Po zakończeniu ceremonii żałobnej w Sopocie przewiezienie śp. Księdza Kanonika Tadeusza Losiaka do kaplicy cmentarza katolickiego w Kościerzynie, a następnie złożenie do grobu rodzinnego. Polecajmy Bogu Miłosiernemu zmarłego Księdza Kanonika i Rodzinę oraz Parafię pogrążoną w żałobie.
2. Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź zaprasza wszystkich wiernych, grupy i wspólnoty duszpasterskie, katechetów i siostry zakonne na Mszę świętą Odpustową sprawowaną także w intencji Ojczyzny w niedzielę, 6 maja 2018 r. o godz. 12.00 na Wzgórzu Wojciechowym w Gdańsku Świętym Wojciechu. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup Łukasz Buzun z Kalisza. Braci kapłanów zaprasza do koncelebrowania Eucharystii. Zachęca także do włączenia się w tradycyjne piesze pielgrzymki, które z różnych stron Archidiecezji przyprowadzą na wspólne świętowanie na Wzgórzu Wojciechowym. Po liturgii zaprasza na rodzinny piknik i wspólny śpiew pieśni patriotycznych.
3. Dzisiaj przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej i XII Niedziela Modlitw za Kierowców i innych użytkowników drogi.
4. W maju zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30. Nabożeństwo majowe, to nabożeństwo ku czci Najświętszej Marii Panny odprawiane przez cały maj (miesiąc szczególnie poświęcony Marii); praktyka zapoczątkowana w XVIII w. w Rzymie przez jezuitów, w XIX w. przeniesiona do Polski (od 1852 w kościele Św. Krzyża w Warszawie); początkowo jedynie w kościołach jezuitów, później przejęta przez inne zakony i kościoły diecezjalne; podczas nabożeństwa majowego zgromadzeni śpiewają Litanię loretańską i pieśni maryjne (Chwalcie łąki umajone, Idźmy, tulmy się jak dziatki, Po górach, dolinach rozlega się dzwon), czasem wygłaszane są rozważania nawiązujące do teologii maryjnej; zwykle nabożeństwo majowe jest odprawiane przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem lub przed wizerunkiem Maryi, a w miejscowościach oddalonych od kościoła także przy przydrożnych kapliczkach; potocznie zwane majówką.
5. Zapraszamy na spotkanie ze Słowem Bożym w najbliższy poniedziałek na godz. 18.45 do salki na plebanie.
6. W poniedziałek, 30 kwietnia 2018 r. spotkanie Kościelnej Służby SEMPER FIDELIS po wieczornej Mszy świętej w salce na plebanii.
7. W czwartek, 3 maja br. uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Głównej Patronki Polski. Msze święte według porządku niedzielnego. Tegoroczna uroczystość dziękczynna za opiekę Maryi nad naszą Ojczyzną wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
8. W pierwszy piątek miesiąca zapraszamy na Mszę świętą połączoną z nabożeństwem do NSPJ o godz. 7.00 i 18.00.
9. W piątek odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną. Chętnych do skorzystania ze spowiedzi świętej zapraszamy (w piątek) od godz. 17.30.

10. Pragniemy poinformować, że Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił dyspensy od obowiązku zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla wszystkich wiernych przebywających w piątek, 4 maja br. w Archidiecezji Gdańskiej.
11. W pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy na Mszę świętą o Niepokalanym Sercu Maryi Panny o godz. 7.00.
12. Rodziców dzieci, które przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii świętej zapraszamy na spotkanie w niedzielę, 6 maja br. na godz. 16.30 do kościoła.
13. Rocznicę Pierwszej Komunii świętej będziemy w tym roku obchodzić w niedzielę, br. 13 maja na Mszy świętej o godz. 10.00.
14. W związku z chorobą Księdza Proboszcza prosimy wszystkich Parafian o modlitwę. Zachęcamy do uczestnictwa w Mszach świętych i nabożeństwach majowych w intencji jego powrotu do zdrowia. Za Ks. Tadeusza Losiaka sprawowana będzie Msza święta dzisiaj o godz. 15.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego u Księży Zmartwychwstańców w Gdańsku Strzyża (ul. Mikołaja Gomółki 9).
15. W ramach troski o naszą świątynię – Dom Boży – prowadzone są prace wokół kościoła. W tygodniu restaurowano teren przy grobach kapłanów i krzyżu misyjnym oraz pomalowano część płotu. Dziękujemy serdecznie za wykonanie tych prac.
16. Zachęcamy do nabywania nowych numerów prasy katolickiej: L’Osservatore Romano, Galilea, Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
17. Zmarli w ostatnim tygodniu: śp. Małgorzata Galas, śp. Janina Piotrowska i śp. Alicja Jagiełło. Dobry Jezu a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie

Parafia rzymskokatolicka

pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Malczewskiego 18, 81-817 Sopot

tel. 690 487 130
nspjsopot@diecezjagdansk.pl

Biuro Parafialne
czynne w godzinach:

Poniedziałek 10.00 - 12.00
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30-17.00

w czasie wakacji
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30 - 17.00

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie © Copyright 2017