VII Niedziela Wielkanocna. Wniebowstąpienie Pańskie

1. Dzisiaj uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli zakończenie pobytu Chrystusa na ziemi. Wniebowstąpienie jest zarazem ostatnim zjawieniem się Chrystusa przed apostołami po zmartwychwstaniu. Wg. Dziejów Apostolskich nastąpiło ono 40 dni po powstaniu z martwych na Górze Oliwnej w pobliżu Jerozolimy. Okoliczności Wniebowstąpienia opisane są w języku symboli (zabranie przez obłok obraz chwały Bożej; uniesienie się do nieba, czyli do symbol. miejsca pobytu Boga), teologia interpretuje je więc jako przejście Jezusa do życia z Bogiem Ojcem. Przy takim rozumieniu Wniebowstąpienie zawarte jest już w zmartwychwstaniu, od którego Jezus prowadzi przemienioną niebiańską egzystencję, potwierdzając to zjawianiem się uczniom (chrystofanie).
2. Dzisiaj przypada Dzień Fatimski. Fatima jest jednym ze światowych ośrodków kultu maryjnego i centrum pielgrzymkowym, upamiętniające objawienia Matki Bożej (od 13 V do 13 X 1917) na polach zw. Cova da Iria (Kotlina Pokoju) trojgu dzieciom, rodzeństwu Marto: Hiacyncie (zm. 20 II 1920 r.) i Franciszkowi (zm. 4 IV 1919 r.) oraz Łucji dos Santos karmelitance w Coimbrze). W 1921 r. miejscowy biskup wyraził zgodę na odprawianie Mszy świętej dla pielgrzymów; w 1930 r. Stolica Apostolska zezwoliła na kult Matki Bożej Fatimskiej; 13 V 1931 r. przybyła do Fatimy pierwsza narodowa pielgrzymka; w 1967 r. papież Paweł VI potwierdził wiarygodność objawień w adhortacji Signum magnum; 13 V 2000 r. Jan Paweł II beatyfikował Franciszka i Hiacyntę oraz ujawnił treść trzeciej części tajemnicy fatimskiej (tj. objawienia zapowiadającego krwawe prześladowania Kościoła, w tym również zamach na papieża). Procesja fatimska z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół naszego kościoła po wieczornej Mszy świętej. Do października, 13. dnia miesiąca procesja fatimska po wieczornej Mszy świętej.
3. Zapraszamy na Kurs Alfa dzisiaj na godz.19.00 do salki na plebanii.
4. Wspólnota Światło Chrystusa zaprasza na Spotkanie z Ewangelią św. Marka w najbliższy czwartek na godz. 19.00 do salki na plebanii. Temat spotkania: Rozpocząć nowe życie z Jezusem.
5. W sobotę, 19 maja br. o godz. 11.00 odbędzie się Uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Prosimy o modlitwę w intencji dzieci i ich rodziców o owocne przeżycie, tego niezwykłego spotkania z Panem Jezusem w Eucharystii.
6. W niedziele, 20 maja br. Parafialny Zespół Caritas przeprowadzi comiesięczną zbiórkę do puszek na rzecz osób potrzebujących.
7. Maj to miesiąc, który sprzyja refleksji nad życiem i duchowością Maryi. W piątek, 25 maja na godz. 19.30 zapraszamy na wyjątkowy wieczór z piosenkami i wierszami, które w nieoczywisty sposób opowiedzą Jej historię oraz historię wszystkich matek, sióstr, córek, żon, po prostu kobiet.

8. Zespół Caritas pragnie, także zaprosić Państwa do włączenia się w organizacje festynu parafialnego, który odbędzie się w niedzielę, 10. czerwca br. na terenie Stadionu MOSIRu przy ul. 23 Marca. Mile widziane jest zgłoszenie się osób chętnych do upieczenia ciasta, bądź przygotowania przetworów, które będą sprzedawane w kawiarence podczas festynu. Prosimy także o zgłaszanie się osób, które chciałyby zasilić naszą loterię fantową lub ufundować drobne i większe nagrody. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do ks. Krzysztofa.
9. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sopocie serdecznie zaprasza chętnych na spotkanie organizacyjne dotyczące Wolontariatu Opiekuńczego w DPS. Spotkanie informacyjne odbędzie się w czwartek, 17 maja 2018 r. o godz. 17.00 w Domu pomocy Społecznej w Sopocie przy ul. Mickiewicza 49.
10. Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa zaprasza na kurs wolontariatu opiekuńczego wszystkie osoby chcące służyć swoim czasem i obecnością ludziom chorym. Kurs rozpocznie się w piątek, 18 maja o godz. 17.00 w Domu Hospicyjnym w Sopocie przy Al. Niepodległości 632. Kurs jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 18 roku życia.
11. W Kalendarzu liturgicznym w tygodniu w środę święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski. Parafia św. Andrzeja Boboli w Sopocie świętuje Jubileusz 25-lecia powstania. W przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów zebranych w wieczerniku w Jerozolimie, opisane w Dziejach Apostolskich i zapowiedziane przez Chrystusa w Ewangelii.  Ogarnięci entuzjazmem uczniowie zaczęli przemawiać do zgromadzonych tłumów w obcych językach (glosolalia), Piotr zaś wygłosił mowę o Jezusie, po której wielu pielgrzymów przyjęło chrzest. W chrześcijaństwie Zesłanie Ducha Świętego jest uważane za początek Kościoła powszechnego.
12. Zachęcamy do nabywania nowych numerów prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
13. Zmarli w ostatnim tygodniu: śp. Zbigniew Kupiecki, śp. Antoni Jasiński, śp. Janina Ścigała i śp. Henryk Grzębski. Wieczne spoczywanie racz im dać Panie!

 

Parafia rzymskokatolicka

pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Malczewskiego 18, 81-817 Sopot

tel. 690 487 130
nspjsopot@diecezjagdansk.pl

Biuro Parafialne
czynne w godzinach:

Poniedziałek 10.00 - 12.00
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30-17.00

w czasie wakacji
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30 - 17.00

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie © Copyright 2017