Uroczystość Objawienia Pańskiego

1. Dzisiejsza uroczystość promienieje nadzieją. Ogłasza bowiem prawdę, że Jezus Chrystus jest Królem i jedynym światłem dla świata. On jest źródłem prawdziwej mądrości i siły dla każdego, kto Jemu uwierzy. Pokłon mędrców uświadamia nam również, że każdy człowiek może dostąpić zbawienia, dlatego też modlitwą i ofiarą pragniemy dziś wspierać misje. Celebrując eucharystyczną Ofiarę w to wielkie święto, złóżmy na ołtarzu złoto naszego życia, kadzidło modlitw i mirrę naszego cierpienia. Składając te dary, prośmy o błogosławieństwo dla naszych rodzin.
2. Dzisiaj Msze święte jak w każdą niedzielę.
3. Podczas Mszy świętych odbywa się błogosławieństwo kredy, którą znaczy się drzwi domów i mieszkań. Formuła tradycyjna K+M+B 2024 od inicjałów Mędrców albo formuła C+M+B 2024 w nawiązaniu do błogosławieństwa: "Christus mansionem benedicat" - "Chrystus błogosławi to mieszkanie".
4. Dzisiaj dzień modlitw w intencji misji, misjonarzy z Archidiecezji Gdańskiej oraz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
5. Sopocki Orszak Trzech Króli odbędzie się dzisiaj o godzinie 13.00. Początek przy muszli koncertowej w Sopocie pl. Zdrojowy. Następnie przejdzie ul. Bohaterów Monte Cassino koło kościoła św. Jerzego, a zakończy się w kościele Gwiazdy Morza, gdzie na zakończenie odbędzie się sp0ektakl i wspólne śpiewanie kolęd.

6. Podczas liturgii w świątyni ogłaszane są daty Wielkanocy i innych świąt ruchomych Anno Domini 2024. Święta ruchome są to święta, które nie są na stałe powiązane z określoną datą w kalendarzu. Najczęściej dotyczy to świąt kościelnych, których obchody są regulowane przez Kodeks prawa kanonicznego. Przykładem święta ruchomego jest Wielkanoc, której datę wyznaczono podczas soboru nicejskiego w 325 r. Ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Z datą obchodów Świąt Wielkanocnych związana jest większość ruchomych świąt kościelnych.

Drodzy Bracia i Siostry!
Chwała Pańska objawiła się wśród nas i zawsze będzie się objawiać, aż do powtórnego Jego przyjścia. W rytmie i wydarzeniach czasu, wspominamy i przeżywamy tajemnice zbawienia. Centrum całego roku liturgicznego jest święte Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego, które osiąga szczyt w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego:
• W tym roku Wielkanoc będziemy obchodzili 31 marca
• W każdą niedzielę – Paschę tygodnia, Kościół święty uobecnia wielkie wydarzenia, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć. Ze świąt Paschalnych, wypływają wszystkie święte dni
• Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post jest w tym roku 14 lutego
• Wniebowstąpienie Pańskie 12 maja
• Zesłanie Ducha Świętego 19 maja
• Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej 30 maja
• Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 7 czerwca
• Pierwsza Niedziela Adwentu 1 grudnia
• Równocześnie w święta Matki Bożej, Apostołów, świętych i we Wspomnienia Wiernych Zmarłych, Kościół pielgrzymujący na ziemi głosi Paschę swojego Pana.

Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, niech będzie wieczna chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Parafia rzymskokatolicka

pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Malczewskiego 18, 81-817 Sopot

tel. 690 487 130
nspjsopot@diecezjagdansk.pl

Biuro Parafialne
czynne w godzinach:

Poniedziałek 10.00 - 12.00
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30-17.00

w czasie wakacji
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30 - 17.00

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie © Copyright 2017