1. Wielki Post to czas dany po to, abyśmy „postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa”, jak powie dzisiejsza kolekta. Jezus poddał się Duchowi, który wy-prowadził Go na pustynię, aby tam był kuszony. Czyniąc nasze wielkopostne postanowienia, wystawiamy się na podobną próbę. Ile czasu chcemy w tym roku poświęcić na rozważanie Ewangelii, ile na pomoc chorym i samotnym? Na co przeznaczymy oszczędności z naszych dobrowolnych ograniczeń? Takie postanowienia są okazją, aby wzrastać w rozumieniu tajemnicy Chrystusa.
2. Dzisiaj zbiórka do puszek na organizację czerwcowego Marszu dla życia oraz Festiwalu dla życia. Za ofiary serdeczne Bóg zapłać.
3. 23 marca br. będzie Narodowy Dzień Świętości Życia pod hasłem: Nie bój się życia. Dzień Świętości Życia został ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae (ogłoszonej 25 marca 1995) w celu przypomnienia o nadrzędnej wartości życia ludzkiego i refleksji nad ideą solidarności społecznej.
4. W tygodniu zapraszamy na nabożeństwa: w środę na godzinę 17.30 na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w czwartek na godzinę 17.30 na Koronkę do Miłosierdzia Bożego, w piątki Wielkiego Postu na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godzinie 8.00 i 17.30, w niedzielę nabożeństwo Gorzkich Żali o godzinie 17.15.
5. Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się IV Niedzielę Wielkiego Postu, 30 marca br. Nauki wygłosi pallotyn z Warszawy, ks. Roman Rusinek.
6. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Caritas Archidiecezji Gdańskiej nr KRS 0000247280.
7. Bardzo dziękujemy za ofiary składane na tacę i przesyłane na konto parafii: 84 1240 3510 1111 0010 0842 8371. W intencji dobroczyńców celebrowane są Msze święte dziękczynne.
8. W czwartek przypada 12. rocznica wyboru Ojca Świętego Franciszka. Pamiętajmy z Papieżu w modlitwie, prosząc o dar zdrowia i siły kierowania Łodzią Piotrową.
9. Polecamy kolejne numery gazet: Gościa Niedzielnego i Niedzieli oraz jubileuszowy numer Galilei.
10. Zapraszamy na film „Serce Ojca. Cuda Świętego Józefa”. Twórcy filmu szukają odpowiedzi na pytania: Kim był człowiek, którego sam Bóg wybrał na ziemskiego ojca dla swojego Syna? Czy współczesny świat go potrzebuje? Jak to się dzieje, że kult św. Józefa jest obecny na całym świecie. Aby rozwikłać zagadkę działania św. Józefa, autorzy odwiedzili różne kraje na całym świecie. Okazuje się, że św. Józef jest niezwykle aktywnym orędownikiem milionów ludzi! W filmie widz zobaczy liczne świadectwa nawróceń, uzdrowień i działania świętego w życiu konkretnych osób. Odkryje przy tym, że historia życia św. Józefa to opowieść o dobru, nadziei, rodzinie oraz sile opartej na pełnym zawierzeniu woli Boga. Zapraszamy do Multikina w Sopocie w środę o 19.00. Bilety w cenie 16 zł do nabycia w kasach przed seansem.
11. Zmarli w ostatnim tygodniu: śp. Halina Doroszewska, śp. Zofia Kubiak, śp. Ryszard Przyjemski, śp. Zuzanna Sieroń, śp. Maria Szatrowska-Łappo i śp. Zbigniew Tołkacz. Dobry Jezu a nasz Panie…
12.Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy w nowym tygodniu i całym okresie Wielkiego Postu błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej.
Warunki uzyskania odpustu w Jubileuszowym Roku 2025
W celu uzyskania odpustu jubileuszowego należy spełnić następujące warunki:
- wzbudzić intencję zdobycia odpustu;
- skorzystać z sakramentu pokuty w Roku Świętym;
- wykluczyć wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu;
- przyjąć Komunię świętą;
- pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża;
- nawiedzić, odbyć pielgrzymkę do miejsca jubileuszowego i tam pobożnie uczestniczyć w wybranej celebracji: Mszy świętej, nabożeństwa Słowa Bożego, Liturgii Godzin, drogi krzyżowej, różańca, recytacji hymnu „Akatyst”, lub w nabożeństwie pokutnym zwieńczonym indywidualną spowiedzią albo odprawić indywidualnie lub w grupie, adorację eucharystyczną i rozmyślanie zakończone modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary i modlitwą do Matki Bożej.
Wierni nie mający możliwości, z ważnych powodów, uczestnictwa bezpośredniego w uroczystych celebracjach i pielgrzymkach, mogą uzyskać odpust jubileuszowy uczestnicząc w nich za pośrednictwem środków komunikacji medialnej, odmawiając pobożnie modlitwę „Ojcze nasz”, wyznanie wiary i inne modlitwy z intencjami Roku Świętego ofiarowując swoje cierpienie lub życiowe trudności.
Ponadto, odpust jubileuszowy mogą uzyskać wierni biorący udział w misjach ludowych, rekolekcjach lub spotkaniach formacyjnych poświęconych treściom Soboru Watykańskiego II
i Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Odpust jest również przypisany do dzieł miłosierdzia i pokuty, które świadczą o podjętym nawróceniu. Uzyskają go wierni spełniający uczynki miłosierdzia względem ducha i względem ciała oraz powstrzymujący się w duchu pokuty od błahych rozrywek, zbędnej konsumpcji i przekazujący zaoszczędzone w ten sposób środki na pomoc ubogim, dzieła o charakterze religijnym lub socjalnym, a także poświęcający część swojego wolnego czasu na wolontariat, który służy interesowi społeczności lub inne podobne formy osobistego zaangażowania.
Wierni, którzy spełniając stawiane warunki, tego samego dnia, przystąpią po raz drugi (uczestnicząc we Mszy św.) do Komunii Św., mogą uzyskać po raz drugi odpust zupełny dla osoby zmarłej.
Metropolita Gdański ogłasza kościoły jubileuszowe
W duchu wdzięczności Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za dar Jego Miłosiernej Miłości ku stworzeniu objawionej we Wcieleniu Słowa Bożego przed 2025 laty oraz za 100 lat istnienia Kościoła Gdańskiego, dla większej chwały Stwórcy Wszechrzeczy oraz dla pożytku wiernych, na mocy bulli papieża Franciszka Spes non confundit, mocą niniejszego dekretu ogłaszam kościoły jubileuszowe w archidiecezji gdańskiej. Są to:
1. Bazylika Archikatedralna pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie
2. Bazylika Mariacka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku
3. Bazylika Morska pw. Królowej Polski w Gdyni
4. Bazylika pw. św. Brygidy w Gdańsku
5. Bazylika pw. św. Mikołaja w Gdańsku
6. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku Strzyży
7. Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie
8. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Gdańsku Żabiance
9. Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Gdyni-Babich Dołach
10. Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski, Orędowniczki Pojednania w Łęgowie
11. Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej w Gdańsku Sobieszewie
12. Sanktuarium Matki Boskiej Trąbkowskiej w Trąbkach Wielkich
13. Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie
14. Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej – kościół pw. św. Piotra i Pawła w Gdańsku
15. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Rumi
16. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne – kościół pw. św. Anny w Wejherowie
17. Sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku Świętym Wojciechu
18. kościół pw. Bożego Ciała w Gdańsku Pieckach
19. kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni
20. kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu
21. kościół pw. św. Antoniego w Gdyni-Wzgórzu św. Maksymiliana
22. kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
23. kościół pw. św. Józefa w Gdańsku
24. kościół pw. św. Mikołaja w Gdyni Chyloni
25. kościół pw. św. Walentego w Gdańsku Matarni
26. kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie
27. kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie
Z udzielonych przywilejów można korzystać przez cały Rok Święty, tj. od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r.