IV Niedziela Wielkiego Postu (Laetare)

1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Kościół wzywa nas słowami antyfony na wejście: „Raduj się, Jerozolimo, zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie. Cieszcie się, wy, którzy byliście smutni, weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy". Wielki Post osiąga swój półmetek. W tym dniu kapłani zakładają różowe szaty liturgiczne, a nie tak jak zwykle w Wielkim Poście - fioletowe. Podczas liturgii można używać instrumentów muzycznych, a ołtarz ozdobić kwiatami. Wszystkie śpiewy, czytania mszalne i modlitwy liturgiczne tego dnia są przepojone głęboką radością, ponieważ dzisiejsza niedziela jest zapowiedzią tego, co stanie się w Niedzielę Zmartwychwstania. Tradycja niedzieli Laetare wiąże się z początkami chrześcijaństwa. Gdy nie ustalono jeszcze 40. dniowego postu, czas pokuty zaczynał się właśnie po tej niedzieli, a więc w poniedziałek po czwartej niedzieli dzisiejszego Wielkiego Postu. Z tego wynika, że ta niedziela była ostatnim dniem radości. Od XVI w. tego dnia w bazylice Świętego Krzyża w Rzymie papież święcił złotą różę i wręczał ją osobie zasłużonej.
2. Dziękujemy wszystkim Parafianom, którzy uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych prowadzonych ks. prałata Ireneusza Bradtke, proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Dziękujemy za dużą obecność na Mszach świętych, modlitwie różańcowej i przystąpienie do sakramentu pokuty. Zgodnie z wolą Księdza Prałata ofiary zebrane podczas rekolekcji (4076 zł) zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Polska rodzinie oczekującej wsparcia w Aleppo w Syrii.
3. Dzisiaj o godz. 17.15 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem Pasyjnym. W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej - o godz. 8.00 dla wszystkich, o godz. 17.30 (z udziałem dzieci i młodzieży).
4. Dzisiaj Parafialny Zespół Caritas zaprasza na kiermasz przedświąteczny. Na kiermaszu będą sprzedawane kartki świąteczne, paschaliki, dekoracje świąteczne, książeczki dla dzieci itp.
5. Spotkanie ze Słowem Bożym w najbliższy poniedziałek na godz. 18.45 w salce na plebanii.
6. Rekolekcje wielkopostne dla młodzieży gimnazjalnej odbędą się w dniach od 12 do 14 marca 2018 r. (poniedziałek, wtorek i środa) o godz. 11.00 w naszej świątyni. Rekolekcje wygłosi ks. Krzysztof Konkol.
   PROGRAM:
• PONIEDZIAŁEK: KONFERENCJA - Bóg kocha Ciebie i ma dla Twojego życia wspaniały plan
• WTOREK: KONFERENCJA - Co przeszkadza mi w drodze do Boga? Adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość spowiedzi świętej
• ŚRODA: MSZA ŚWIĘTA - Wybieram Jezusa umocniony Darami Ducha Świętego

7. W związku z chorobą Księdza Proboszcza prosimy wszystkich Parafian o modlitwę. Zachęcamy do uczestnictwa w Mszach świętych i nabożeństwach wielkopostnych.
8. Studentów i licealistów zapraszamy na Kurs Alfa organizowany w naszej parafii przez Katolickie Stowarzyszenie Szkoły Nowej Ewangelizacji od 18 marca 2018 r. Więcej informacji u ks. Krzysztofa w zakrystii po każdej Mszy świętej.
9. Zachęcamy do nabywania nowych numerów prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
10. W minionym tygodniu do wieczności odeszli: śp. Teresa Błażuk, śp. Elżbieta Martyńska, śp. Piotr Korpalski, śp. Jerzy Kornacki, śp. Inga Karłowicz, śp. Eryka Lewandowska, śp. Stanisława Ryszka, śp. Zbigniew Skrzypczak i śp. Wanda Szopińska. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie
11. Próby chóru parafialnego przygotowujące muzyczną oprawę Triduum Paschalnego w niedzielny wieczór o godzinie 19.00 w salce na plebanii.

Parafia rzymskokatolicka

pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Malczewskiego 18, 81-817 Sopot

tel. 690 487 130
nspjsopot@diecezjagdansk.pl

Biuro Parafialne
czynne w godzinach:

Poniedziałek 10.00 - 12.00
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30-17.00

w czasie wakacji
Środa 10.00 - 12.00
Piątek 15.30 - 17.00

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie © Copyright 2017